Vi ses på Gärdet 7 maj
Vi träffas på Greve von Essens väg på Gärdet i Stockholm, vid högsta punkten på det här fina fältet.
Åk in från ”baksidan” vid Filminstitutet, passera Cirkus Maximum och sikta mot höjden. Där träffas vi lördag 7 maj!
Vi brukar samlas vid 10-tiden och programmet är väldigt enkelt: vi strosar runt och tittar på varandras fina bilar, pratar med vänner som vi inte sett på hela vintern och fikar i gröngräset.
Stockholm V-Dubs, som fyller 20 år, har ordnat fika du kan köpa och utser också träffens finaste bil. Volkswagenhistoriska klubben, VWHK, är på plats med sin unika buss och det finns många att prata folka med. Dessutom går det att ta en promenad nedför backen och titta på nära håll på alla cirkusdjuren som går ute i hagar, brukar vara populärt bland barnen.
Och ta gärna med hunden, de brukar få leka fritt i gräset och ha det lika härligt som vi tvåbenta.
Vid 15-tiden brukar vi vara nöjda och rundar av, det beror lite på vädret. Är det riktigt fint väder kan man gärna stanna längre och njuta i solen.
Hjärtligt välkomna till denna sköna vårträff!
/Bugrunners
